• شنبه تا پنج شنبه

    09:00 صبح - 06:00 عصر

  • آدرس ایمیل

    info@nemashahr.com

  • ثبت سفارش

تفاوت تابلو چلنیوم و استیل ؟

تفاوت تابلو چلنیوم و استیل ؟

 

تابلوها در گروه های مختلفی طبقه بندی می‌شوند و هر کدام از آنها نیز ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. امروز در این مطلب قرار است در خصوص دو نوع از این تابلوها که با نام‌های تابلو استیل و تابلو چلنیوم شناخته می‌شوند، صحبت کنیم و اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم که در زمان انتخاب نوع تابلو بتواند به شما کمک کند.

تابلو چلنیوم

ابتدا بهتر است به معرفی نوع اول تابلو که با نام تابلو چلنیوم معروف است بپردازیم. تابلوهای چلنیوم گسترده ترین و متعارف ترین تابلوهایی هستند که امروزه در سطح شهر می‌بینید. این تابلوها را با نام تابلو حروف برجسته نیز می‌شناسند.

ویژگی های تابلو چلنیوم

تابلوهای چلنیوم ویژگی‌های متعدد و متنوعی دارند که به دلیل همین ویژگی‌ها تا این حد محبوب و مشهور شده‌اند. در ادامه بیشتر به توضیح این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

1- تنوع زیاد

اولین موضوع در خصوص تنوع زیادی است که تابلوهای چلنیومی دارند. این تابلوها معمولا از لحاظ رنگ بندی، شکل و فونت حروف، ابعاد و اندازه و همچنین شکل کلی طراحی دارای مدل‌های مختلفی هستند که باعث می‌شود تا افراد مختلف با سلیقه‌های مختلف بتوانند به سادگی تابلو مدنظر خود را انتخاب کنند.

2- قیمت و هزینه

دومین مولفه مهم در خصوص تابلوهای چلنومی مولفه قیمت و هزینه این تابلوها است. تابلوهای چلنیومی یا حروف برجسته به نسبت دیگر تابلوهای امروزی و جدید قیمت پایین‌تری دارند و همین موضوع نیز سبب می‌شود که گزینه مناسبی برای تمام افراد با سطوح درآمدی کم، متوسط و بالا به حساب بیایند.

3- مقاومت بالا

تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر و در فضاهای بازی نصب می‌شوند که دائما در معرض تابش نور خورشید، باد، باران و گرد وغبار قرار دارند. در این بین تابلوی نصب شده مسلما باید مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند به صورت طولانی مدت و چندین سال کیفیت، جلوه و زیبایی اولیه خود را حفظ کند.

4- امکان انتخاب ضخامت تابلو

تابلوهای چلنیوم را می‌توان مطابق با سفارش مشتری آماده سازی و اجرا کرد. هر قدر ضخامت ورقه‌های چلنیومی کمتر باشد، هزینه نهایی تابلو پایین‌تر می‌آید، اما به همان میزان نیز استحکام و مقاومت تابلو کم می‌شود.

5- امکان انتخاب ضخامت حروف

پنجمین مورد امکان انتخاب کردن ضخامت و بزرگ و کوچکی حروف برجسته‌ای است که بر روی تابلو استفاده می‌شود. گاهی اوقات بر روی یک تابلوی چلنیومی از ادغام حروف بزرگ و کوچک استفاده می‌کنند که جلوه و دید بهتری هم دارد. در این موارد مشتری می‌تواند طبق نظر خودش و طراح تابلو ضخامت حروف برجسته استفاده شده بر روی تابلو را نیز انتخاب کند.

6- مقاوم در برابر خرابی

مود بعدی که تا حدودی مربوط به همان مقاوم بودن تابلو می‌شود، مقاومت و داشتن استحکام در برابر زنگ زدگی، غبار گرفتگی و کدر شدگی، رنگ پریدگی و...از جمله مهم‌ترین و بارزترین ویژگی‌های یک تابلو چلنیومی است که سبب می‌شود این تابلوها تا چندین سال به صورت متمادی و با کیفیت دوام داشته باشند.

7- تنوع در نوع تابلو

تابلوهای چلنیوم دارای 6 نوع مختلف هستند که هر کدام از آنها کاربرد متفاوتی دارد و برای یک مکان به خصوصی استفاده می‌شود. تابلو چلنیوم فول کالر، تابلو چلنیوم پانچ، چلنیوم پلکسی دوبل، چلنیوم RGB، چلنیوم ساده و تابلو چلنیوم کریستالی همین 6 گروه اصلی هستند.

تابلو استیل

با تابلو چلنیوم تا حدودی آشنا شدیم. حالا نوبت به معرفی ویژگی‌ها و مشخصات تابلو استیل می‌رسد.

حروف استیل نقره ای

1- میزان تنوع

تابلوهای استیل نیز همچون دیگر تابلوها دارای تنوع رنگی و شکلی هستند، اما این تنوع در تابلو استیل به مراتب از دیگر موارد همچون تابلو چلنیوم کمتر است. به طور مثال تنوع رنگی که در تابلو چلنیوم می‌بینید دو الی سه برابر تنوع رنگی است که در تابلوهای استیل وجود دارد.

2- نور پردازی

نور پردازی در تابلو استیل به صورت هاله‌ای شکل. در نور پردازی هاله‌ای در واقع خط نورها از کنار حروف کشیده می‌شوند و همین موضوع سبب می‌شود زمانی که تابلو را روشن می‌کنید، نور به شکل هاله‌ای از دور حروف متشعشع شود.

3- مقاومت

تابلوهای استیل دارای مقاومت بالایی هستند و همین موضوع سبب می‌شود که انتخاب خوبی برای مکان‌های مختلف باشند. در واقع این تابلوها در برابر تابش نور خورشید، باد و باران و طوفان و...بسیار مقاوم هستند و می‌توانید از آن‌ها هم در داخل ساختمان و هم بیرون از ساختمان استفاده کنید.

4- براق و منعکس کننده

یکی دیگر از ویژگی‌های تابلوهای استیل مربوط به براق بودن و منعکس کردن نور می‌شود که ویژگی بسیار مهمی است. تابلو استیل حتی اگر روشن نیز نباشد به صورت خود به خودی نور محیط اطرافش را منعکس می‌کند که می‌تواند در جلب نظر بیننده‌ها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

5- قیمت

قیمت تابلو استیل با توجه به زیبایی و جذابیت‌هایی که دارد به مراتب کمتر است و همین موضوع یکی از ویژگی‌های مثبت این نوع از تابلو به حساب می‌آید.

تفاوت تابلو چلنیوم و تابلو استیل

حالا که هر کدام از تابلوهای چلنیوم و استیل را بیشتر و دقیق‌تر شناختیم، بهتر است به تفاوت‌هایی که این دو تابلو با هم دارند نیز بپردازیم، زیرا در بسیاری از مواقع مشتری بین انتخاب یکی از دو تابلو استیل و چلنیوم سردرگم می‌شود.

1- مواد اولیه

اولین و مهمترین تفاوتی که بین دو تابلو استیل و چلنیوم وجود دارد مربوط به متریال یا همان مواد اولیه‌ای می‌شود که در ساخت این تابلوها به کار می‌رود. ماده اصلی سازنده تابلوهای چلنیوم از فلز آلومینیوم است، در حالی که تابلوهای استیل از فلز استیل یا همان فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند.

2- نورپردازی متفاوت

دومین مورد مربوط به نورپردازی متفاوتی می‌شود که در دو تابلو استیل و چلنیوم به وضوح دیده می‌شود. معمولا در تابلوهایی که از جنس استیل هستند، نور پردازی و خط نور دور حروف قرار گرفته بر روی تابلو اجرا می‌شود و زمانی که به تابلو نگاه می‌کنید گویا هاله‌ای از نور دور حروف را فرا گرفته است.

این قضیه در تابلوهای چلنیومی کمی متفاوت است. در این تابلوها نورپردازی از قسمت داخلی حروف انجام می‌شود. یعنی تمامی حروف روشن هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا این نوع از تابلوها از فواصل بسیار دور نیز به سادگی دیده شوند.

3- میزان انعطاف پذیری و چکش خواری

معمولا به فلزی که راحت‌تر شکل می‌گیرد و می‌توان آن را به اشکال مختلف تغییر حالت داد، فلز چکش خوار می‌گویند. آلومینیوم نیز یکی از فلزات چکش خوار محسوب می‌شود. همین قابلیت باعث شده است که در تابلوهای چلنیومی امکان تغییر حالت و شکل دادن به تابلو بسیار راحت تر از تابلوهای استیل شود.

4- تنوع رنگی

در قسمت‌های قبل نیز عنوان کردیم که تابلو چلنیوم دارای تنوع رنگ و شکلی بسیار زیادی است. اگر بخواهید یک تابلو چلنیوم را سفارش دهید می‌توانید از بین 10 رنگ و یا حتی بیشتر برای تابلو خود یک رنگ را انتخاب کنید که این موضوع یعنی هر فردی با هر سلیقه‌ای می‌تواند انتخاب منحصر به فرد خودش را داشته باشد. در خصوص تابلوهای استیل موضوع بدین شکل نیست. در تابلوهای استیل نهایت طیف رنگی که یک مشتری می‌تواند انتخاب کند 3 الی 4 رنگ اصلی است واین موضوع برای افرادی که به رنگ‌ها علاقه دارند، چندان خوشایند نیست.

5- جنس مواد حروف برجسته

پلکسی گلاس یکی از همان موادی است که تنوع رنگی زیادی را ایجاد می‌کند. این ماده را برای پوشاندن حروف برجسته روی تابلو چلنیوم به کار می‌برند. در تابلوهای استیل از این ماده استفاده نمی‌شود، مگر آن که بخواهند به صورت ترکیبی یک تابلو استیل با پلکسی را تولید کنند.

6- حفاظت

این مورد مربوط به راهکارهایی می‌شود که در کارخانه‌ها و کارگارها برای حفاظت از حوف برجسته روی تابلو انجام می‌شود. تابلوها در فضای آزاد نصب می‌شوند، همین موضوع نشان می‌دهد که احتمال نشتی آب، گرد و غبار و ...به درون تابلو و به درون حروف بسیار زیاد است. در تابلو چلنیومی برای جلوگیری از بروز چنین پدیده ای از یک لایه اسفنج محافظ دور تا دور چلنیوم استفاده می‌شود. در تابلوهای استیل نیز در عوض لایه اسفنجی، دور تا دور استیل تابلو و استیل حروف را با قلع لحیم کاری می‌کنند.

7- میزان انعکاس نور

اگر برای یک لحظه یک شی آلومینیومی و یک شی استیل را تصور کنید متوجه می‌شوید که شی استیل بسیار بیشتر و راحتتر می‌تواند نور را منعکس کند. این موضوع در تابلوهای استیل نیز صدق می‌کند. بنابراین اگر در محیطی هستید که نور خورشید و یا نور محیط اطرافتان زیاد است و می‌توانید با استفاده از این نور تابلو خود را بیشتر نشان دهید، بهتر است نوع استیل را انتخاب کنید.

8- قیمت

مولفه قیمت همواره برای اغلب افراد اهمیت خاصی دارد و باعث می‌شود انتخاب افراد جهت و سمت و سوی خاصی بگیرد. تابلوهای استیل قیمت به مراتب کمتری نسبت به تابلوهای چلنیومی دارند و اگر این موضوع را در کنار نگهداری ساده‌تر و عمر بیشتر این تابلوها بگذاریم، می‌تواند در نهایت منجر به آن شود که انتخاب تابلو استیل بهترین گزینه است؛ اما باید در نظر داشته باشید که تابلو استیل برای هر مکانی مناسب نیست.

سخن پایانی

به طور کلی و برای آن که بتوانید تفاوت دو نوع از تابلوهای چلنیومی و استیل را به خوبی درک کنید، لازم بود که در ابتدا با هر دو نوع تابلو و ویژگی‌های آنها آشنا شوید. حال که با هر دو تابلو آشنا شدید، بهتر است بدانید که نمی‌توان به طور قطع و به صورت کلی گفت که تابلو استیل و یا تابلو چلنیوم بهتر است. اگر قرار است به زودی یک تابلو تبلیغاتی برای دفتر، فروشگاه و...خود سفارش دهید و میان انتخاب یکی از این دو مدل تابلو سردرگم شده اید، کافی است به مولفه‌هایی که برایتان مهم هستند توجه کنید و سپس بررسی کنید که کدام یک از این دو مدل تابلو بیشتر می‌تواند مولفه‌های مدنظر شما را برآورده سازد.

Call Watsapp